Економічний аналіз показників господарської діяльності на прикладі

Автор | 20.12.2019

Проаналізуємо основні показники господарської діяльності ПП “Чобіток” у 2018-2019 рр. за допомогою таблиці 1.

Таблиця 1

Основні показники, які характеризують господарську діяльність ПП “Чобіток” за 2018 – 2019 рр.

Показники господарської діяльності

Тепер перейдемо до аналізу складу і структури послуг, реалізованих ПП “Чобіток” у 2018-2019 рр. Результати кількісних розрахунків наведені в таблиці 2.

Таблиця 2

Склад і структура послуг, реалізованих ПП “Чобіток” у 2018-2019 рр.

Структура продукції
Структура послуг

Як показують результати розрахунків з таблиці 1, у 2019 році в порівнянні з 2018-им майже для всіх показників господарської діяльності ПП “Чобіток” характерні позитивні тенденції. Так, зокрема, обсяг реалізованих робіт (послуг) зріс на 53,95%, що у вартісному вираженні складає 107,54 тис. грн, прибуток зріс на 41,4% (+28,89 тис. грн), чисельність працівників зросла на 66,7% (+2 чоловіки), середньорічна заробітна плата 1 працівника зросла на 56,6% (+6720 грн), фонд оплати праці зріс на 160,9% (+57,36 тис. грн).

Негативні тенденції, виявлені при аналізі

До негативних тенденцій потрібно віднести такі показники:

  • підвищення собівартості реалізованих робіт на 60,7% (+78,65 тис. грн), яке може бути обумовлене зростанням заробітної плати, цін на сировину, енергію;
  • підвищення витрат на 1 грн реалізованих робіт (послуг) на 4,62% (+0,03 грн), що спричинене тим, що собівартість послуг зростає швидше, ніж ринкова ціна, за якою вони реалізуються;
  • зменшення рентабельності на 6,48%, що означає, що витрати підприємства зростають швидше, ніж прибуток. Це може спричинятись зниженням попиту на послуги підприємства, появою конкурентів.

Задля того, щоб покращити ситуацію з рентабельністю, підприємству необхідно вжити заходів щодо підвищення конкурентоспроможності послуг, що реалізуються, спробувати знайти постачальників, які пропонують сировину за дешевшими цінами,  скоротити темпи зростання фонду оплати праці, чітко визначити цільовий сегмент ринку та здійснити в його межах позиціювання послуг, створити сприятливий імідж підприємства, зробити точки обслуговування клієнтів більш привабливими для представників обраного сегменту.

Аналіз структури послуг

Щодо структури послуг, що надаються підприємством, то, як показують результати розрахунків таблиці 2, у 2019 році спостерігається її незначна зміна у порівнянні з 2018. Зокрема, питома вага послуг, що пов’язані із заміною підошви збільшилася на 3,73%, частка послуг, що пов’язані з підшивкою збільшилася на 1,81%. Це відбулося за рахунок зменшення питомої ваги послуг з ремонту внутрішньої поверхні на 1,56% і фарбування та нанесення покриття на 3,98%.

Найбільша питома вага, при цьому, як у звітному так і у базовому періодах належала послугам по заміні підошви. Незначні зрушення в структурі, описані вище, могли бути спричинені звичайною незначною зміною в попиті на послуги, що можна охарактеризувати як природне явище, яке, однак, може вносити певні корективи в динаміки прибутку ПП “Чобіток”. Підприємство повинно своєчасно реагувати на зміни в попиті, купуючи в постачальників саме ті ресурси, які необхідні для виконання затребуваних робіт.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

CAPTCHA ImageChange Image